В ролята си на Национална агенция по европейските Програми „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“, Център за развитие на човешките ресурси проведе на 05 декември 2023 г. в град София Валоризационна конференция 2023 по двете програми, на тема „Активното гражданство в Европа“.
Гости на Конференцията бяха Министър-председателят на Република България акад. Николай Денков, Министърът на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков, Началникът на РУО София-град д-р Ваня Кастрева и други. Екипът на Центъра получи официално приветствие от името на Представителството на Европейската Комисия в България.
Събитието събра над 100 участници от цялата страна и чужбина. По време на Церемония по награждаване, официалните гости, заедно с Изпълнителния директор на ЦРЧР г-н Михаил Балабанов връчиха 35 награди на представителите на отличените проекти. Със знак за качество бяха удостоени най-добрите приключили през 2023 година проекти по Програмите „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“. Бяха откроени успешни преподавателски практики, младежки инициативи и проекти за доброволци, както и работата на техните партньори, участващи в проекти за европейско сътрудничество.
На конференцията беше представена дейността ТСА, предоставяща възможност за участие в обучения по Програмите „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“. Чрез дейностите, управлявани от мрежата RAY, бяха демонстрирани първи национални резултати за въздействието и ефикасността на Програма „Еразъм+“, сектор „Младеж“, и ЕКС върху участниците и организациите, изпълняващи проекти. Гостите на Конференцията бяха запознати със сравнителна характеристика и данни за проектите, администрирани от Националната агенция в периода 2021 – 2023 година.
Изтъкнат беше приносът на ЦРЧР за управлението на двете Програми през последните две години и половина. Висока оценка ЦРЧР получи от Министър-председателя акад. Николай Денков: „Исках да дойда лично – за да поздравя екипа за това, че през тези години зададоха стандартите, по които трябва да работи една такава обществена организация. Това, което успяхте да направите през последните няколко години заслужава адмирации и възхищение„, подчерта премиерът.
Акад. Денков връчи наградите за качествено изпълнение на Програмите в сектор „Висше образование“ – на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Аграрен университет – Пловдив, Югозападен университет „Неофит Рилски“, Тракийския университет, Медицински университет – София и Висшето училище по мениджмънт.
Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков награди отличените в сектор „Професионално образование и обучение“: ПГ по строителство, архитектура и геодезия „Ангел Попов“ – Велико Търново, Техническият университет в Габрово, ПГ по електроника и химични технологии „Проф. Асен Златаров“ – Плевен, ПГ по селско стопанство „Иван Владимирович Мичурин“ – Долни Чифлик, ПГ по туризъм „Пенчо Семов“ – Габрово, ПГ по горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов” – Тетевен и ПГ по ядрена енергетика „Игор Курчатов“ в град Козлодуй. В категория „Образование за възрастни“ заслужено признание получиха Сдружение „Вдъхнови България“ и Българско училище за политика „Димитър Паница“.
Началникът на РУО-София град д-р Ваня Кастрева отличи най-успешните проекти за годината в сектор „Училищно образование“: Фондация „Интерактивна България“, СУ „Васил Левски“ – Велинград, 184-та ДГ „Мечо Пух“ – София, СУ „Сава Доброплодни“ – Шумен, ПГ по телекомуникации – София, ОУ „Никола Обретенов“ – Русе, 185-та ДГ „Звездичка“ – София, 128-о СУ „Алберт Айнщайн“ – София, 20-о ОУ „Тодор Минков“ – София, както и частно училище „Мария Монтесори“ в Бургас.
Директорът на ЦРЧР г-н Михаил Балабанов връчи наградите в сектор „Младеж“ и ЕКС – Фондация „Кореняк“, Сдружение „Клуб за интеграция“ – София, Сдружение „Професионален форум за образованието“, „Младежко движение за развитието на селските райони в България“, институт „Културно наследство“, Сдружение „Младежки институт за развитие“ и др.
Акцент в провеждането на Конференцията беше тематичната дискусия, където гостите разговаряха в тематични кръгове, насочени към определени ключови за Програмите понятия, между които „Европейските ценности и приоритетите на програмите“, „Хората в неравностойно/затруднено положение“, „Информационните технологии и употребата им в програмите“, „Европейските образователни програми в перспектива“ и др. Като резултат на проведеното обсъждане бяха обобщени оценки на настоящия и препоръки към следващия програмен период, който ще стартира през 2028 година. Направените изводи и наблюдения ЦРЧР ще обобщи в официална декларация, която ще предостави на националните власти и на Европейската комисия като принос към протичащото в момента в цяла Европа обществено обсъждане на Програмите.
По време на цялото събитие гостите имаха възможност да посетят демонстрационно изложение на успешни проекти по Програмите „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“.
В проведената между участниците в събитието дигитална анкета Националната агенция получи висока оценка за своята работа и за начина на управление на европейските образователни Програми „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“ в България.