18.02.2025 – Като част от първата фаза на подготовката за програмния период след 2027 г. на програмите „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“, Генерална дирекция „Образование, младеж, спорт и култура“ (DG EAC) организира конференция в Брюксел за обмен на мнения, идеи и предложения с представители на всички заинтересовани страни. Целта на събитието бе да ангажира широко представителство на ангажираните с текущите програми, като улесни дискусиите за бъдещето на финансираното от ЕС образование и младежки инициативи.
Във форума взеха участие и експерти от Центъра за развитие на човешките ресурси, както и бенефициери от България, активно работещи по програмите. В рамките на дискусиите стана ясно, че целта за следващия програмен период е надграждане на постигнатото до момента и осигуряване на значително увеличение на бюджета. Участниците се включиха в работни групи на различна тематика, като възможности за мобилност, международно измерение на програмите, дигитална и зелена трансформация и други.
Представителите на българската национална агенция взеха активно участие в групите за възможности за сътрудничество (партньорски проекти) и опростяване и кохерентност на програмите, като позицията на националната агенция беше в подкрепа опростяването на процедурите, намаляването на административната тежест и улесняването на процесите по кандидатстване и отчитане, особено на по-малките проектни формати. Като пример бяха използвани малките партньорски проекти по Ключова дейност 2, където (въпреки многократно по-малките размер на финансиране и очаквани резултати) е необходимо попълване на формуляри за кандидатстване и отчитане, които са идентични с тези на големите партньорства за сътрудничество, разполагащи с многократно по-голямо финансиране и изискващи много по-значителни крайни резултати. Като конкретно предложение беше поставена идеята за въвеждане на още по-малки формати на проекти или микро-грантове, целящи да улеснят достъпа и работата за най-малките организации, тези без опит или целящи малки/краткосрочни инициативи.
Сред множеството предложения имаше и такива за въвеждане на нов проектен формат, достъпен само за организации без предишен опит, въвеждане на модела на финансиране, базиран на единични суми и за други дейности, освен Ключова дейност 2, както и повече проследяване на въздействието от изпълнението на проектите и употребата на резултатите от тях в дългосрочен план.
Резултатите от дискусиите ще бъдат обобщени и представени на отговорните за планирането на бъдещето на програмите, като ще бъдат взети предвид при изготвянето на предстоящия програмен период.
Екипът на ЦРЧР