Skip to main content

Вдъхновяваща среща-дискусия с водещи съвременни български писатели организираха Центърът за развитие на човешките ресурси, Столична библиотека и ПЕН Център – България. Събитието под мотото „Европейската литература – мост между културите“ се проведе в контекст на инициативата Ден на европейските автори, която цели да подчертае силата на словото като средство за културна свързаност и социално осъзнаване.

Над 15 от най-ярките имена в съвременната българска литература, сред които Георги Господинов, Георги Бърдаров, Захари Карабашлиев, Теодора Димова, Владимир Зарев, Здравка Евтимова, Амелия Личева, Кирил Топалов, Тодор Тодоров, Тони Николов и още изявени български писатели споделиха с публиката мнения за ролята на литературата в съвременното общество, нейната способност да изгражда мостове между хората и да запазва културната ни идентичност във все по-глобализиращия се свят.

Събитието бе открито с приветствие от г-жа Мария Габриел – европейски комисар за иновации, култура, образование и младеж в периода 2019–2023 г. и основател на общоевропейската инициатива „Ден на европейските автори“. В речта си тя подчерта значението на литературата като универсален език на духа, който ни свързва отвъд границите на време, език и пространство.

„Нашите автори носят духа на времето, в което живеем, но и съхраняват корените ни, ценностите, идентичността. Затова е толкова важно да ги подкрепяме. Чрез книгите, авторите ни предлагат не само истории, а възможност да разберем себе си и другите. Литературата е пространство на свобода, мечти и диалог между култури и идеи. Тя е сила, която ни свързва – с нас самите, с другите, с историята и бъдещето. Вярвам, че литературата е ключът към едно по-мислещо и обединено общество,“ посочи тя.

От името на организаторите, към присъстващите се обърна и г-н Николай Спасов – изпълнителен директор на Център за развитие на човешките ресурси, администрираща програма „Еразъм+“, който подчерта:

„Словото има силата да свързва хора, култури и епохи – то е основата, върху която изграждаме мостове на разбиране и смисъл. Програма „Еразъм+“ насърчава младите хора да откриват стойността на четенето, креативността и културния обмен като път към личностно развитие. А българските автори имат ключова роля за превръщането на културата в стратегическа ценност за бъдещето на Европа и да бъдем не просто читатели, а вдъхновени участници в културния диалог“.

Присъстващите на дискусията имаха уникална възможност да получат книги с автограф, осигурени от Център за развитие на човешките ресурси.

 

Екипът на ЦРЧР